Marketing bezpośredni

Klient - firma

Marketing bezpośredni to marketing polegający na indywidualnym kontakcie z klientem, gdzie możemy zaobserwować reakcje z jaką spotyka się nasz produkt lub odpowiedź zwrotną. Celem tej reklamy jest zachęcenie klienta do złożenia zamówienia u nadawcy, a nie do odwiedzenia sklepu. Ta forma reklamy pozwala nabywać produkty dzięki różnym mediom z pominięciem bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą często zadającego pytanie „w czym mogę pomóc?” na które odpowiadamy kłopotliwym „tylko oglądam”.

   Co przychodzi ci najpierw na myśl, gdy słyszysz: marketing bezpośredni? Większości ludzi kojarzy się on z namolnymi akwizytorami, zakłócającymi mir domowy w najmniej odpowiednich chwilach. To niezbyt trafne skojarzenie, ponieważ sprzedaż face-to-face jest tylko małą częścią tej koncepcji.

   Wszystko zaczęło się pod koniec dziewiętnastego stulecia, kiedy to amerykańska firma Sears wydała pierwszy katalog wysyłkowy. Oferta była skierowana głównie do zamieszkujących odległe tereny wiejskie farmerów, rzadko bywających w większych miastach, gdzie zlokalizowane były sklepy marki. Tym sposobem Sears otworzył nowy, bezpośredni kanał dystrybucji – marketing bezpośredni. Nie czekał, aż klient pojawi się w punkcie handlowym albo przeczyta reklamę w gazecie – sam najpierw zwrócił się do niego, dając jednocześnie możliwość wysłania informacji zwrotnej, czyli zamówienia.

Środki reklamy bezpośredniej

  • katalogi
  • listy reklamowe
  • karty pocztowe
  • broszury
  • kupony
  • prpspekty
  • próbki

narzędzia marketingu bezpośredniego

POCZTA TRADYCYJNA

Najstarszy sposób dotarcia do klienta, obecny do dzisiaj. Najprostszą metodą, która nie wymaga personalizacji, jest wysyłka katalogów produktów do masowego odbiorcy. Wielkim plusem takiego katalogu jest to, że przedstawia znacznie więcej niż nawet najbardziej rozbudowana reklama w prasie czy telewizji. Ponadto odbiorca nie czuje żadnej presji i może go sobie przeczytać, gdzie chce i kiedy chce. Konsument otrzymuje w ten sposób pełną informację na temat oferty firmy bez konieczności wizyty w sklepie. Warunkiem spełnienia definicji marketingu bezpośredniego jest udostępnienie potencjalnemu klientowi przesłania informacji zwrotnej.

telefon

Bardzo popularne narzędzie marketingu bezpośredniego. Wykorzystywane przede wszystkim do dzwonienia do wylosowanych nieszczęśników, którzy muszą wysłuchać wyreżyserowanych monologów telemarketera. Telefoniczną promocję często wykorzystują firmy w bezpośrednim kontakcie ze zdobytym już klientem – w celu przedstawienia mu nowej oferty lub sprzedaży kolejnego produktu lub usługi. W tej sytuacji można dobrze spersonalizować przekaz, korzystając z zebranych w toku relacji danych – np. “widzę, że dzwoni pan często za granicę, może jest pan zainteresowany tańsza taryfą międzynarodową?”

poczta elektroniczna

W internecie odpowiednikiem katalogu wysyłanego drogą tradycyjną jest newsletter. Jako że personalizacja przekazu w sieci jest osiągalna, marketing bezpośredni za pomocą e-maila może być bardzo skuteczny. Powszechnie stosuje się go w remarketingu. Trzeba tu koniecznie pamiętać o zgodzie ze strony odbiorcy – niechciane wiadomości zwykle lądują w koszu albo nawet nie docierają do skrzynki odbiorczej, bo są blokowane przez filtr antyspamowy.

TELEWIZJA

Każdy chyba kojarzy wielogodzinne audycje albo nawet całe programy TV, w których na okrągło lecą obszerne prezentacje rozmaitych produktów. To marketing bezpośredni w dość prymitywnym wydaniu – personalizacji tu nie uświadczymy, za to istnieje możliwość błyskawicznego kontaktu z reklamodawcą i zamówienia oglądanych towarów. Plusem tego kanału komunikacji jest dłuższy (w stosunku do zwykłej reklamy) czas ekspozycji wszystkich zalet produktu.

face to face

Specyficzna (i bardzo starą) forma marketingu bezpośredniego. Chodzi tu zarówno o sytuację, w której akwizytor chodzi od drzwi do drzwi i prezentuje zainteresowanym swoją ofertę, jak i o grupowe prezentacje produktów np. na ulicy. Taki marketing bezpośredni wymaga dużych umiejętności interpersonalnych i skupia się przede wszystkim na kreowaniu potrzeb i opartym na psychologicznych sztuczkach motywowaniu do zakupu. Pewną odmianą tej metody jest tzw. marketing wielopoziomowy (MLM), w którym wykorzystuje się sieci sprzedaży oparte na bliskich relacjach (rodzina, znajomi)