Reklama radiowa

Reklama między muzyką...

Zaletą tej formy reklamowania się jest fakt, że możemy jej słuchać wszędzie. Podczas podróży lub pracy gdzie nie możemy skupić wzrokowej uwagi na produkcie, słyszymy jego zalety prezentowane w radio za pomocą ciekawego, lecz prostego przekazu najczęściej z charakterystycznym dla marki sloganem.

zalety

ulotność (niska percepcja)

duża ilość powtórzeń (znudzenie)

ograniczenia przekazu werbalnego

trudność przekazywania skomplikowanej treści

wady

ulotność (niska percepcja)

duża ilość powtórzeń (znudzenie)

ograniczenia przekazu werbalnego

trudność przekazywania skomplikowanej treści

 

 

Cechy dobrego spotu radiowego


PROSTY I ZROZUMIAŁY
– nie przytłaczaj słuchacza masą szczegółów. Nie masz na to czasu, a słuchacz ochoty. Zaprezentuj jedną najważniejszą korzyść związaną z produktem.  Ostatnie 5-7 sekund przeznacz na wyjaśnienie. Jeśli była mowa o niespodziance czas odkryć karty. Króluje język potoczny. Dźwięk musi być łatwo rozpoznawalny, przywoływać znane sytuacje, momenty. W spocie nie ma miejsca na tłumaczenie dźwięku, musi być wszystkim znany.

ODPOWIEDNIO SKOMPONOWANY – pierwsze sekundy mają tylko zainteresować słuchacza, ponieważ nie są zapamiętywane. Dopiero następne powinny zawierać istotne informacje.

ORYGINALNY – tylko taki zostanie zapamiętany, a o to właśnie chodzi w każdej reklamie. Jeśli nie będzie się wyróżniać jest skazany na straty. Oryginalny, ale zgodny z konstrukcją spotu radiowego, odwołującego się do zasad percepcji.

SUGESTYWNY – powinien dostarczać  informacje nakłaniające do szybkiego działania. Unikaj przymiotników, nie pisz, że nowo otwarty sklep jest nowoczesny, sprzedawaj korzyści: pisz o rabatach, promocjach, niespodziankach itd.

OBRAZOWY – spot ma być obrazowy, informacja typu: jesteśmy na stadionie czy wszystko dzieje się na ulicy zastąp czymś co łatwo przeniesie słuchacza w to miejsce, co uruchomi jego wyobraźnię. Wystarczy właściwy dźwięk: krzyk kibiców, odgłos gwizdka, klaksonu samochodu, gwaru ulicznego lub wymowny tekst: Polska gola.

CZYTELNY – usuwaj zbędne słowa, które nic nie wnoszą, a tylko zakłócają odbiór.

WIARYGODNY – mówimy ciepło jak do przyjaciela, najlepiej w 2 osobie. Wzbudzamy zaufanie, nie tworzymy sztucznego tekstu tylko po to, by coś na siłę zareklamować – słuchacz to zauważy. Unikaj przesady.

ŁATWY DO ZAPAMIĘTANIA – w ciągu ostatnich 10 sek. postaraj się jak najczęściej powtórzyć nazwę reklamowanego produktu, nazwę marki. Jeśli jest taka potrzeba odeślij słuchacza na stronę internetową.

PRZYJEMNY W SŁUCHANIU – dźwięki powinny być miłe, ciepłe, przyjazne, zabawne.

Projektowanie spotu reklamowego

Niezależnie od czasu trwania każdą reklamę radiową możemy podzielić na trzy fazy:

wprowadzenie, prezentacja zalet, zakończenie.

Wprowadzenie trwa do kilku sekund, ma przyciągnąć uwagę słuchaczy. Może mieć formę sygnału dźwiękowego np. klakson samochodu, intrygującego pytania lub stwierdzenia w zależności od klienteli do której chcemy dotrzeć.

Najskuteczniej zaprezentujemy produkt lub usługę posługując się językiem potocznym, tworząc krótkie, chwytliwe zdania zapadające w pamięć. Dla dodania charakteru reklamie dodajemy muzykę i efekty dźwiękowe pozwalające określić scenerię i nadać nastrój np. kłótnia w tle reklamy tabletek uspokajających lub dźwięk stłuczki samochodowej i klaksonu kojarzący się z ubezpieczycielem.

Ważne, aby skoncentrować się na jednej korzyści, kilkukrotnie powtarzać nazwę marki i zachęcić słuchacza do kontaktu. Na zakończenie korzystnie jest zapodać slogan lub jingle opracowany specjalnie na potrzeby tej firmy.