Reklama telewizyjna

W przerwie filmu...

Telewizyjny spot reklamowy jest emitowany w przerwach pomiędzy programami. Mimo powszechnej niechęci do oglądania reklam podczas wciągającego filmu to właśnie ta forma promowania się jest najskuteczniejsza, ponieważ dociera do największej grupy odbiorców.

Przez lata specjaliści prowadzili badania, by dowiedzieć się jak reklama jest odbierana przez telewidza. Po analizie wyników stwierdzono, że widzowie nie oglądają reklam, a jedynie śledzą ją, gdy któraś z nich ich zainteresuje skupiają na niej większą uwagę. Zawieszenie uwagi telewidza następuje wraz z emisją kolejnych reklam, najskuteczniejsze są materiały umieszczone na początku spotu, dlatego należy znaleźć sposób by wyróżnić się z tłumu.

Ta technika przemawia do podświadomości odbiorcy i zachęca go do używania produktu, w ten sposób jest bardziej skuteczna niż klasyczna reklama.

Product placement, czyli lokowanie produktu, polegające na prezentowaniu danego towaru jako integralnej treści filmu, teledysku czy plakatu staje się w ostatnim czasie coraz popularniejszą formą reklamy. Jest ono szczególnie często wykorzystywane przez reklamodawców w telewizji, gdyż nie wywołuje u widza zmęczenia i frustracji towarzyszących zazwyczaj długim blokom reklamowym. Przykładem może być kubek z logo  konkretnej kawy pitej przez głównego bohatera serialu lub rozpoznawalny jingle znanej stacji radiowej słuchanej przez bohatera jadącego samochodem.

Lokowanie produktu dozwolone jest w filmach, serialach, w audycjach sportowych i rozrywkowych. Nie można jednak stosować go w audycji dla dzieci. Zgodnie z obowiązującym polskim prawem nadawcy muszą informować o ulokowaniu produktu we wszystkich programach lub transmisjach

Formy reklamy telewizyjnej

Według J.Kall wyróżnia się sześć podstawowych rodzajów filmów reklamowych:

  • demonstracja działania – często prowadzi do reklamy porównawczej. Demonstracja działania toprezentacja efektów działania promowanego produktu, również przedstawienie łatwości jego użytkowania.
  • kawałek życia – reklamy opierające się na trzyelementowym schemacie: kłopoty, rozwiązanie, zadowolenie. Rozwiązaniem jest oczywiście promowany produkt, zaspokajający potrzeby, przynoszący satysfakcję i zadowolenie.
  • rekomendacje – rekomendacje znanych osób, np. gwiazd filmowych, sportowców, ekspertów z różnych dziedzin, przeciętnych użytkowników.
  • styl życia – nie promują samego tylko produktu, lecz wywołują chęć  przynależności do danej grupy.
  • humor – reklamy prezentujące zabawne sytuacje związane np. z użytkowaniem promowanego produktu.
  • animacja – reklama wykorzystująca animację i obraz komputerowy pomaga zaprezentować produkty powszechnie uważane za wstydliwe, kłopotliwe, bądź skomplikowane technicznie.

Koszt

Ceny reklam telewizyjnych są bardzo wysokie i obejmują nie tylko samo przygotowanie spotu reklamowego, ale przede wszystkim jego emisję na antenie (od kilkuset zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł). Mimo iż często w telewizji mamy do czynienia z tzw. odgrzewanymi kotletami reklamowymi i spora część widzów unika ich oglądania, to jednak reklama telewizyjna stanowi najtańszą w przeliczeniu na jednego odbiorcę formę promowania marki. Pamiętajmy jednak o tym, że koszty, jakie generuje reklama w TV, będą współmierne wyłącznie wtedy, kiedy będzie ona emitowana o odpowiedniej porze dnia oraz dzięki niepowtarzalnemu, spójnemu i najlepiej dowcipnemu stylowi, którym wyróżni się ona pośród morza konkurencyjnych spotów nagrywanych według utartych schematów.

Skuteczność

Skuteczność tego rodzaju formy promocji jest bardzo wysoka i zależy od profilu reklamowanej działalności, medium, w którym dokonuje się przekazu oraz profesjonalizmu, z jakim przygotuje się dany przekaz. Kluczem do sukcesu wydaje się być także angażowanie znanych i lubianych osób ze świata sportu bądź muzyki oraz tworzenie nietypowych postaci, od razu kojarzonych z daną marką, jak np. Serce i Rozum w reklamach Orange. Promowanie produktu za pomocą wszystkich postrzeganych przez człowieka sygnałów wzmacnia siłę oddziaływania reklamy. Niestety dotyczy to głównie promowania dużych, już obecnych na rynku krajowym marek.

Przykłady

spotów

telewizyjnych