Reklama Internetowa

Nieograniczone spektrum możliwości

Trzeba mieć świadomość, że marketing internetowy to suma tak wielu elementów, że trudno je wszystkie szczegółowo opisać. Tak naprawdę, każdy kolejny miesiąc przynosi jego nowe odsłony, a formy marketingu często wzajemnie się przenikają.

Możemy dokładnie sprawdzić, jakie efekty przynoszą nasze działania, jaki generują ruch, ile konwersji i o jakiej wartości. To, wraz z dokładnie przypisanymi kosztami, daje nam idealny ogląd sytuacji.

Zalety i wady

reklamy internetowej

Ineraktywność i elastyczność

Brak barier geograficznych

Dowolność czasu emitowania

Okręślenie grupy odbiorców

Relatywnie niski koszt

Możliwość badania opinii konsumentów

Ograniczony dostęp do osób nie korzystających z Internetu na codzień

Pomijanie reklam przez Internautów

Wysyłanie spamu

Elementy marketingu internetowego

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie prowadzone wraz z działaniami SEO (Search Engine Optimization) mają na celu wzrost widoczności strony internetowej w rezultatach wyszukiwań.

Nie zawsze pierwsze linki w wyszukiwarce Google są najtrafniejszą odpowiedzią na wpisaną przez nas frazę, aczkolwiek ich pozycja może być działaniem webmasterów, którzy odpłatnie aktywują nam usługę Google AdWords, więc ich pozycja nie jest przypadkowa.

Składowe, które mają znaczenie podczas sortowania wyników wyszukiwania zazwyczaj dzieli się na te, związane z treściami na stronie (ilość, częstotliwość dodawania nowych postów, występowanie słów kluczowych itp.) i związane z popularnością strony w Internecie (linkowanie, obecność w Social mediach itp.). Na proces pozycjonowania strony duży wpływ ma odpowiednia optymalizacja kodu HTML, szybkość ładowania strony czy responsywność na urządzenia mobilne.

Warto pamiętać, że pozycjonowanie to wielorazowe działania, raz osiągnięte efekty nie są stałe.

https://www.eactive.pl/wp-content/uploads/2017/04/seo-pozycjonowanie-infografika.jpg

Google AdWords

Google AdWords umożliwia pojawianie się w wynikach wyszukiwania pod przez nas wybranymi słowami kluczowymi. Płatne linki pojawiają się na stronie Google u góry ekranu lub po jego prawej stronie. Dzięki AdWordsom możemy zareklamować się nie tylko w wyszukiwarce, a także na innych stronach należących do Google. Reklamy mogą się wyświetlać na witrynach o różnorodnej tematyce w postaci graficznej (animowanej lub stałej), a także spotów na YouTubie.

Reklamodawca ma stały wgląd w pomiary jak skuteczna jest reklama i samodzielnie może ustalać kwoty, jakie będzie płacić za każde kliknięcie w jego reklamę. Ponadto, może określić zasięg geograficzny czy porę dnia w jakich jego sponsorowany link będzie aktywny jak i wiele innych kryteriów. System pozwala na utworzenie i wykorzystanie list marketingowych potencjalnych klientów na postawie wieku, zainteresowań czy odwiedzanych witryn.

Program AdWords mimo, że daje potężne możliwości stworzył uproszczoną wersję dla osób nie znających się na marketingu internetowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że samodzielne działania nie dadzą tak wysokich efektów jak kampania prowadzona przez agencję reklamową.

https://nowymarketing.pl/i/articles/6921_530_0_1_d75d7b68c5__reklamaadwords.png

Facebook Ads

http://www.digitalvidya.com/wp-content/uploads/2017/06/Facebook-Ads.jpg

Facebook Ads to jedno, a Facebook Page to drugie.

Reklama w social mediach pozwala dotrzeć do określonej grupy odbiorców. Dzięki możliwości wyboru wieku, płci, zainteresowań, miejsca zamieszkania i wielu innych opcji reklama wyświetla się tylko tym, którzy mogą być zainteresowani naszą ofertą. W business managerze możemy wybrać rodzaj i umiejscowienie reklam, a także dni i godziny w których ma się wyświetlać. Mimo stosunkowo niskich kosztów kliknięcia w reklamę nie są przeznaczone dla wszystkich branż.

W mediach społecznościowych budujemy społeczność fanpage`a, promujemy najnowsze produkty i wydarzenia, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www lub pobrania aplikacji ze zniżkami. Klienci mają możliwość wystawienia nam opinii bądź komentarza i zapoznania się z obserwacjami innych użytkowników otwierając publiczną dyskusję.

Mailing

Polega na rozsyłaniu wiadomości email do osób znajdujących się na liście adresatów, przygotowywanej indywidualnie dla każdej firmy na podstawie zgromadzonych wcześniej informacji. Nie powinno się wysyłać takich reklamówek z prywatnej lub firmowej skrzynki odbiorczej, lecz zlecić to agencji zajmującej się rozsyłką mailingu, która przygotuje odpowiednią treść i grafikę. Każdy email posiada identyfikator, który umożliwia sprawdzenie jaki ruch wykonał odbiorca po odebraniu wiadomości, a to z kolei pozwala zbadać skuteczność reklamy.

Inną formą mailingu jest newsletter, którym możemy informować subskrybujących klientów o aktualnej ofercie i promocjach. Jest to dobre narzędzie do budowania bazy danych adresatów. Należy pamiętać, aby emaile nie były wysyłane zbyt często, bo zostaną odebrane jako spam.

Content marketing

Content marketing kreuje treści tj. poradniki, ebooki, video, webinary, ikonografiki, artykuły sponsorowane, opinie eksperckie. Strategia działania pozwalająca pozyskać klientów za pomocą treści skierowanej do określonej grupy odbiorców. Opiera się na budowaniu stabilnych i długofalowych relacji. Oprócz promowania marki sprzyja uzyskiwaniu wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Aby treści spełniały określone warunki można zlecić ich zredagowanie profesjonalnej agencji. Copywriter i grafik dopasuje język oraz zagadnienia do potencjalnych klientów. Przygotowanie strategii wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz czasu. Działania nie odbywają się z wykorzystaniem reklam, ale poprzez rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych, poradnikowych lub eksperckich. Tak dedykowane treści kreują wizerunek marki jako bardziej wiarygodnej i dbającej o klienta niż konkurencja.

YouTube i współpraca z blogerami

Popularni blogerzy często mają nawet kilkaset tysięcy subskrybentów co sprawia, że cieszą się dużym zainteresowaniem sponsorów przez co stają się ambasadorami znanych marek i biorą udział w eventach. Blogerzy stają się wyznacznikiem trendów modowych, elektronicznych czy gier komputerowych, aby reklama była wiarygodna i skuteczna należy wybrać blogera, którego tematyka nagrywanych filmów pokrywa się z branżą. Gdy już wybierzemy odpowiednią osobę ważne jest by wyjść z inicjatywą i przedstawić konkretną propozycję. Warto wiedzieć, że koszty takiej współpracy nie są niskie, bloger jako osoba publiczna spotyka się z wieloma zwolennikami jak i hejterami, którzy mogą uprzedzić się również to reprezentowanej przez niego firmy.

Wizerunek marki pojawia się we wszystkich mediach społecznościowych, w których możemy zaobserwować aktywność blogera. Tak szerokie spektrum promocji wymaga przemyślanej strategii działania i zaplanowania harmonogramu kampanii reklamowej.

Banery reklamowe

Wszystkie reklamy internetowe wyświetlane są w postaci banneru, może on przybierać formę obrazu statycznego lub ruchomego. Banery emituje się w witrynach w ramach tzw. sieci reklamowych np. Google. Wybór sieci daje mam możliwość wyboru parametrów grupy docelowej typu wiek, zainteresowania itp. Duże portale zazwyczaj umożliwiają wykupienie emisji bezpośrednio przez portal. Sieci reklamowe przybierają różne formaty, korzystają z lokalizacji odbiorcy i plików cookies.. Zaawansowanie kreacje mogą wchodzić w interakcje z internautą, jednak część z nich blokuje ich wyświetlanie przy pomocy wtyczek np. AdBlock.