Planowanie kampanii reklamowych

Dobra kampania wymaga przemyślanych rozwiązań!

Dobra kampania to nie tylko innowacyjny zespół z kreatywnym myśleniem. Przygotowanie planu wymaga wiedzy rynkowej i doświadczenia w tym zakresie. Każdy etap jest skrupulatnie przygotowywany na podstawie aktualnej pozycji rynkowej marki, grona odbiorców, pozwala to na wybór narzędzi i działań mających przynieść największą skuteczność.

Plan kampanii powinien współpracować z planem działań marketingowych marki.

Zazwyczaj przygotowywany jest w formie dokumentu z uwagami odnośnie przygotowywania i wdrażania strategii reklamowej marki. Zawiera ona wszystkie działania ułożone w porządku chronologicznym mającym gwarantować spójność oraz podział odpowiedzialności poszczególnych jednostek i osób za etapy kampanii. Ma to zniwelować ryzyko przypadkowych decyzji niekorzystnie wpływających na całość.

Etapy planowania kampanii reklamowej

Etap 1 – Planowanie.
Planowanie kampanii to proces decyzyjny. Należy wtedy ustalić następujące elementy:

  • rodzaj kampanii (prasowa, bilboard, wielotorowa),
  • obszar działania,
  • grupę docelową (czyli zrobić badanie rynku – długie, żmudne, ale baaardzo opłacalne),
  • budżet kampanii,
  • czas jej trwania.

Etap 2 – Kreacja

Na tym etapie budowy kampanii promocyjnej należy rozstrzygnąć problemy:
– co chcemy powiedzieć, przekazać w naszym przekazie promocyjnym? Dobre hasło jest na wagę złota.
– jak to powiedzieć, co chcemy powiedzieć, jak to pokazać, co chcemy przekazać (tu podpieramy się badaniami rynku).
– kto ma to powiedzieć? Wcześniej określiłeś target, teraz tworzysz pod niego nadawcę.

Etap 3 – Wdrożenie
Po wykonaniu kreacji musisz zdecydować o materiałach, jakich użyjesz do produkcji materiałów reklamowych. Wysoka, jakość (poligrafia, wydruki wielkoformatowe, itp.) gwarantuje należytą ekspozycję grafiki, ale czasem znacznie ważniejszy jest pomysł niż drogie wykonanie. Jeśli masz więc ograniczony budżet, to lepiej przeznacz większą część kwoty na badanie rynku docelowego, niż na super drogi papier czerpany, na którym mógłyś zrobić efektowne ulotki. Co z tego, że będą cudowne, skoro trafią na mało podatny grunt?

No i jeszcze jedno: synchronizacja działań. Koordynacja we wszystkich kanałach komunikacji, gwarantuje lepsze zasięgi, a tym samym zwiększa skuteczność całej kampanii. W czasach Facebooka, Twittera czy Instagrama Real-Time Marketing potrafi czynić cuda.

Etap 4 Pomiar wyników promocji.
Na tym etapie badamy skuteczność kampanii promocyjnej i oceniamy czy przyniosła ona oczekiwane wyniki, cele informacyjne, sprzedażowe. Porównujemy wielkość sprzedaży firmy przed kampanią, w jej trakcie i po jej zakończeniu.